„Najatrakcyjniejszy, najprzestronniejszy i najbardziej niezwykły stadion, jaki kiedykolwiek widziałem. Jako boisko piłkarskie jest bezkonkurencyjny na świecie, to jest zaszczyt dla Manchesteru oraz dom drużyny, która może czynić cuda” – takimi słowami dziennik Sporting Chronicle skomentował nowo otwarty w 1910 roku stadion Old Trafford.
Nie są to puste słowa. Ten obiekt faktycznie ma w sobie coś, czego zazdrościć mogą inne wielkie europejskie kluby. Teatr marzeń o pojemności 75 635 widzów jest największym stadionem klubowym w Anglii. A nie raz zdarzało się, że mecz obserwowało więcej ludzi niż miejsc na stadionie.
Historia Old Trafford sięga 1910 roku, kiedy to Manchester United przeniósł się na ten obiekt ze starego stadionu przy ulicy Bank Street. W meczu otwarcia Czerwone Diabły uległy Liverpoolowi 4:3, mimo iż wcześniej prowadziły już 3:0. Rekord frekwencji odnotowano natomiast już w 1939 roku kiedy to na spotkanie półfinałowe Pucharu Anglii, pomiędzy Wolverhampton Wanders a Grimsby Town przyszło aż 76 962 tysięcy kibiców.
Nie zawsze było tak kolorowo. W 1920 roku na trybunach zasiadło… dokładnie 13 widzów, którzy oglądali mecz pomiędzy Stockport County a Leicester City. Stadion tej pierwszej ekipy został zamknięty, a sam zespół był bliski spadku z ligi. Zdecydowano wówczas, by rozegrać mecz awaryjnie na Old Trafford, ale fani Stockport zbojkotowali to spotkanie.
Jak na niemal wszystkich angielskich stadionach, a przeciwnie do naszych, polskich obiektów, trybuny nie są odgrodzone od boiska wysokimi płotami. Jak twierdzą stali bywalcy Old Trafford, każdy sektor na boisku ma swoją własną duszę.
Teatr marzeń wielokrotnie w swojej historii był świadkiem wielkich piłkarskich emocji. W maju 2003 roku na Old Trafford rozegrano finał Ligi Mistrzów. Na przeciwko siebie stanęły dwie włoskie drużyny: AC Milan i Juventus Turyn. Po bezbramkowym remisie, mecz na swoją korzyść rozstrzygnęli w rzutach karnych (3:2) Mediolańczycy.
Przez kolejne lata funkcjonowania stadionu, obiekt wielokrotnie był przebudowywany. Podczas II wojny światowej, trybuny i płyta boiska zostały poważnie uszkodzone podczas nalotu niemieckiej Luftwaffe. Co ciekawe, podczas odbudowy stadionu Czerwone Diabły swoje domowe mecze rozgrywały na boisku lokalnego rywala – Manchesteru City. Duża modernizacja miała miejsce tuż przed Mistrzostwami Europy w 1996 roku. Old Trafford był jedną z aren rozgrywanego w Anglii turnieju. Powiększono wówczas główną trybunę The North Stand, wybudowano dach, zamontowano jupitery oświetlające boisko, a trybuny zostały wyposażone w rząd ekskluzywnych pomieszczeń. Powstała także restauracja Red Cafe i wspaniałe muzeum United, które możemy zwiedzać również dzisiaj.
Chcesz przeżyć te wszystkie niesamowite emocje na żywo? Wyjedź z nami na mecz! Pobyt w Teatrze Marzeń to niezapominane przeżycie dla każdego fana futbolu. Tam marzenia się spełniają. Naprawdę.